ochrana mladistvých

Rodiče a kontrola dětí na internetu. Je to správné?

Každý rodič se snaží chránit své děti jak nejlépe umí. V případě sledování aktivit na internetu vás ale může občas přepadnout špatné svědomí. Je to skutečně správné? Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky, které si rodiče pokládají, pokud jde o bezpečnost online světa.

Není „aplikace pro rodičovskou kontrolu“ jen vznešený název pro špehování?

Můžete to nazvat špehováním nebo můžete to nazvat rodičovstvím. Nebezpečí na internetu jsou až příliš reálná na to, abyste si dělali starosti, zda jsou vaše děti naštvané, že sledujete to, co dělají online. Pokud jsou vaše děti nezletilé, neexistují žádné právní ani etické problémy s monitorováním jejich telefonů a počítačů.

Mám své děti upozornit, že sleduji jejich telefon?

Nejlepší cestou je otevřená a upřímná diskuze s dětmi o tom, proč se do jejich telefonů instalují rodičovské aplikace. Prohloubí se mezi vámi vzájemná důvěra a v budoucnu se vyhnete překvapením a zbytečným bojům. V některých případech, obvykle u dospívajících, o které se již obáváte, však situace může vyžadovat instalaci a monitorování pomocí aplikace s tajným režimem.

Proč potřebuji na zařízení svých dětí aplikaci pro rodičovskou kontrolu?

Přístup k neomezenému množství informací může být pro děti extrémně škodlivý. Stačí trochu rychlého vyhledávání na Googlu a mohou se dozvědět o sexu, drogách, alkoholu atd., aniž byste to měli pod kontrolou. I když máte „hodné dítě“, které nenavštěvuje weby, které nejsou v jeho věku vhodné, víte, s kým na internetu mluví? Není vaše dítě vystaveno kyberšikaně, nebo ještě hůř, nestane se obětí online predátora? Neutrácí kapesné za online hry a sázky? Rodiče, kteří své děti sledují, těmto situacím dokáží předejít.

Které aplikace zvolit pro rodičovskou kontrolu?

Funkce bezplatných aplikací jsou většinou omezené, obvykle proto, že chtějí, abyste se zaregistrovali k prémiovému předplatnému. Pro začátek můžete zvolit naše tipy z článku, jak se dá využít rodičovský zámek. Již brzy vám přineseme přehled těch nejlépe hodnocených bezpečnostních aplikací pro rok 2022.