ochrana mladistvých

Studenti upozorňují na rizikové hraní

Jak by měl vypadat plakát, který poukazuje na problémy s hazardem, nebo jak jednoduše upozornit na téma rizikovosti her? Studenti středních škol soutěžili o nejlepší grafiku k tématu prevence proti problémovému hazardu. Zapojili se desítky studentů, kteří vytvořili originální návrhy. Odráží pohled mladistvých na rizikové hraní i překvapí svou myšlenkou.

Cílem projektu Hraj s rozumem je dlouhodobě budovat povědomí o zodpovědném hraní a podpořit prevenci u rizikových skupin, jako jsou například děti a mladiství. V posledních měsících proběhla v rámci projektu Rozpočti si to a Hraj s rozumem na středních školách minisoutěž o nejlepší plakát nebo infografiku k tématu zodpovědného hraní, prostřednictvím které měli na téma upozornit své vrstevníky. A tento týden vyhlásili vítěze!

Soutěž vyhrál Jakub Fürst, který si při tvorbě grafiky uvědomil, že rizika přináší i hraní na počítači: „Při tvoření infografiky jsem dospěl k závěru, že nejen hazardní hry nám přináší mnoho rizik, ale i dnešní hraní her na počítači je dost hazardní. Stává se z toho návyk, kterému těžko odoláme. Proto jsem se rozhodl, že nebudu na počítači trávit tolik času, že se pokusím omezit hraní a chatování na mobilu. Více se zaměřím na sport a chození ven po čerstvém vzduchu.“

Studenti se mnohdy poprvé setkali s tímto tématem a hravou formou si o něm získali řadu informací. Pro nás je důležitě, že kreativní cestou získávají znalosti, na jejichž základě se jednou v hernímu průmyslu dokáží zodpovědně rozhodovat a vyhodnocovat si rizika,“ vysvětluje Veronika Diamantová ze Sazky, která stojí za projektem Hraj s rozumem.

Nejen finanční problémy

Častým tématem, které se prolínalo napříč grafikami, se stala myšlenka, že rizikové hazardní hraní nezpůsobí problémy jen finanční, ale i psychické a může v krajní fázi nabourat i vztahy a zdraví. „Toto téma pro mě bylo velkým přínosem. Uvědomil jsem si, jaká rizika přináší hazardní hry. Ty jsou převážně ve financování, čase, ale jde i o vztahy a o zdraví. Moje infografika přináší i zamyšlení nad tím, jak tato rizika minimalizovat,“ popisuje svou grafiku jeden ze studentů.

Proč je důležité se věnovat prevenci už u mladistvých vysvětlil jeden ze studentů: „Dřív jsem znal někoho, kdo byl závislý na sázení. Nikdo jim neřekl, jak může být sázení nebezpečné. Takže jsem chtěl na toto téma upozornit. Hlavní myšlenka byla, jak vlastně lidem, kteří už jsou závislí, pomoci.

Více přemýšlet

Studenti se ve svých grafikách shodli také na tom, že je třeba mít nadhled. „Člověk nad hrou a hazardem moc nepřemýšlí, a to je problém. Je třeba o tom něco vědět a mít zdravý názor,“ upozorňuje jeden ze studentů. Obecně se také shodli na tom, že je třeba poukázat na rizikové hraní jako na problém, který sice není častý, ale rozhodně není banální.

Minisoutěž byla realizovaná ve spolupráci projektu Hraj s rozumem společnosti Sazka a neziskovou organizací yourchance. Jejich společným cílem je přimět děti k tomu, aby pochopily rozdíl mezi hrou a hazardem a naučily se finanční zodpovědnosti. Za tímto účelem byl v říjnu loňského roku spuštěn projekt Rozpočti si to!, kde si zábavnou formou účastníci hry mohou vyzkoušet „kolik stojí život“ ve světle každodenních událostí, naučí se i plánovat do budoucnosti. Vyhlášení celkového vítěze projektu Rozpočti si to! proběhne již 25. dubna.