ochrana mladistvých

Děti a finanční gramotnost. Proč je důležité mluvit s dětmi o penězích?

Jak sestavit rozpočet, jak si vyčlenit volné peníze na zábavu, jak počítat s nečekanými výdaji nebo jak se získávají peníze? Ne nadarmo se říká, že učením dětí o penězích jim pomáháte být připraveni na budoucnost a všechny komplikace, které jim může přinést. Čím dříve začnete rozvíjet jejich finanční dovednosti, tím dříve mohou začít tyto schopnosti dále zdokonalovat. Přinášíme hned několik tipů, jak to zvládnete.

1. Učení se pozorováním

Manipulace s penězi je důležitou součástí získávání sebevědomí. Začněte tím, že jim umožníte nakládat nejdříve s mincemi, potom bankovkami, a nakonec kreditními nebo debetními kartami. Odborníci navíc doporučují začít už od útlého věku, třeba od 4 nebo 5 let. Zapojte proto děti do rodinných aktivit, jako jsou například nákupy. Naučte je porovnávat ceny i to, jakým způsobem se o nákupu rozhodujete. U pokladen se s nimi domluvte, aby naložily nákup a následně ho zaplatily. Zkontrolujte účtenku a nechte děti přepočítat vrácené peníze. Tímto jednoduchým způsobem docílíte toho, že budou více přemýšlet nad hodnotou peněz.

2. Spoření si do prasátka

Jedním z nejdůležitějších kroků je ukázat dětem, že jim důvěřujete. A proto jim nastavte například týdenní nebo měsíční kapesné. Nemusí to být mnoho – cílem je ukázat důvěru v jejich schopnost spravovat své vlastní peníze. Můžete jim také nabídnout, že si peníze „vydělají“ domácími pracemi. Zeptejte se jich, jak se cítí při vydělávání vlastních peněz a za co je plánují utratit. Starším dětem můžete postupně navyšovat kapesné. Naučí se tak rozpočítat si finance na své vlastní aktivity.

3. Hospodaření s rozpočtem

Naučte děti, že „dělat věci“ stojí peníze. Informujte je proto pozorně, jak s financemi nakládáte. Připravte si malý rozpočet na den a spočítejte si, kolik peněz budete na všechny aktivity potřebovat. Nezapomeňte ani na cesty veřejnou dopravou nebo nákup v supermarketu. Poté vložte peníze do peněženky a poproste děti, aby zaplatily za každou položku nebo činnost pomocí peněz v peněžence. Pokud požádají o něco navíc, vysvětlete, že by mělo v peněžence zůstat dost na další i třeba nečekané výdaje.

4. Finanční stop

Jedním ze způsobů, jak děti naučit nakládat s penězi, je také nastavení limitu útraty. Vezměte je na nákup svačiny do školy a dejte jim finanční strop. Pomozte jim zjistit, kolik budou různé kombinace stát a ujistěte se, že svačina, kterou si vezmou s sebou do školy, zahrnuje pouze to, co si mohou v rámci svého limitu útraty dovolit.

Promluvte si s dětmi o jejich přáních a vysvětlete jim, že na některé věci je třeba našetřit. Pomozte jim zjistit, jak dlouho bude trvat, než si to budou moci dovolit. Zkuste si společně spočítat, kolik by si měli denně, týdně nebo měsíčně odložit, aby si svoji vysněnou věc mohli koupit. Nezapomeňte je pochválit, když dosáhnou svého.

Promluvte si s dětmi o jejich přáních a vysvětlete jim, že na některé věci je třeba našetřit. Pomozte jim zjistit, jak dlouho bude trvat, než si to budou moci dovolit. Zkuste si společně spočítat, kolik by si měli denně, týdně nebo měsíčně odložit, aby si svoji vysněnou věc mohli koupit. Nezapomeňte je pochválit, když dosáhnou svého.

Budou-li si chtít děti dopřát zábavu, ať už ve formě hraní počítačových her, výletu nebo třeba návštěvy kina, dbejte na to, aby si uvědomovaly, že si na své koníčky a aktivity vždy musí vyčlenit volné finance. Snižujete tím riziko, že by se v dospělosti mohly dostat do finančních problémů a hledat možné způsoby, jak je snadno a rychle získat zpět. Učte proto děti zodpovědnosti a veďte je k tomu, aby si na zábavu ve svém rozpočtu vždy vyčlenily jen ty peníze, které nebudou potřebovat na pravidelné, ani nečekané výdaje.

7. Nebezpečí internetu

Mluvte s dětmi otevřeně a veďte je k tomu, aby se ve světě zábavy dobře zorientovaly. V on-line světě existuje hned několik nástrah a jednou z nich mohou být právě hry, které mohou děti přimět k tomu, aby zkusily štěstí. Klaďte důraz na to, aby pochopily, že hazardní hry jsou určené jen pro dospělé a taky, že každá hra přináší jiná rizika. Problémové hraní se může rozvinout velmi rychle a důsledky mohou být opravdu vážné. A proto bychom se měli umět rozhodovat zodpovědně, a to nejen ve škole a potažmo v práci, ale i když se jedná o zábavu. Jedním ze způsobů, jak děti ochránit, je například rodičovský zámek, o kterém jsme psali zde.