ochrana mladistvých

Jak nastavit rodičovský zámek?

Naše děti mají v současnosti téměř neomezený přístup na internet, a proto může být často problém mít všechny jejich aktivity pod kontrolou. Počítače a tablety se staly běžnou součástí školních potřeb, ale také sociálního kontaktu s přáteli a spolužáky. Pro bezpečnost dětí na internetu je proto ideální využít nabídku rodičovských zámků, které mohou filtrovat přístupy na vybrané weby přístupné od 18 let. V čem je ještě můžete použít a jak je snadno nastavíte na svém počítači?

Co nabízí rodičovské zámky

Ať už s dětmi sdílíte společné zařízení nebo jste jim pořídili jejich vlastní, měli byste mít dostatečný přehled o tom, k čemu mobily, tablety nebo počítače využívají. Jako rodič máte zřejmě obavy, na co by vaše děti mohly narazit při nevinném brouzdání na YouTube nebo googlení fotografií. Nemluvě o tom, jak vám tuhne krev v žilách již při pouhé představě, že by nějakou opravdu nešťastnou náhodou mohly vymazat měsíce vaší práce několika kliknutími. Pomocí nastavení rodičovských zámků můžete blokovat obsah, kontrolovat počet hodin strávených na internetu nebo zamknout přístup k souborům, které nechcete s dětmi sdílet.

Nejrychlejší tipy

1. Nastavení uživatelského účtu

V momentě, kdy dětem dáte do ruky jakékoliv zařízení, ideální je založit jim jejich vlastní uživatelský účet, kde přidáte jejich datum narození. Systémy iOs, Microsoft, Google i jiné umí v dnešní době na principu věku vyhodnotit nevhodný obsah a automaticky zamknout všechny stránky a aplikace, které jsou označeny jako nevhodné pro všechny mladší 18 let. Přes tento zámek se dostanou pouze pomocí povolení dospělé osoby – zadáním vašeho hesla.

2. Hlídejte své heslo

Přestože tomu rodiče nemusí přikládat význam, pokud zná dítě vaše heslo, dostane se bez vašeho vědomí ke stejnému obsahu jako vy. Pokud tedy chcete, aby zámky plnily svou funkci, heslo chraňte před dětmi stejně důkladně jako před cizími lidmi. Děti umí být vynalézavé a snadná hesla lehce uhodnou.

3. Kontrolujte historii

Kontrola historie navštívených stránek není žádnou novinkou, ovšem často se na ni zapomíná. Raději občas namátkově zkontrolujte, jestli se neobjevují stránky s podezřelými názvy, nebo není historie pravidelně smazaná.

4. Synchronizujte své zařízení

Většina telefonů a počítačů dnes umožňuje synchronizaci zařízení, a tak se snadno můžete na dětský účet připojit. Potom budete dostávat pravidelné oznámení o všech pokusech vašich dětí hledat podezřelý obsah.

Jak nastavit rodičovský zámek?

Zařízení iOs

 1. Vyberte nabídku Apple > Předvolby systému.
 2. Klikněte na položku Rodičovský dohled.
 3. Kliknutím odemkněte ikonu zámku v levém dolním rohu.
 4. Zadejte jméno a heslo správce (pokud má váš Mac Touch ID, použijte Touch ID).
 5. Vyberte uživatele, pro kterého chcete omezení nastavit, a klikněte na jedno z tlačítek nahoře.

Zařízení Microsoft

Stačí v Nastavení – Účty – Rodina a jiní uživatelé přidat člena rodiny.

Zařízení používající účet Google

 1. Otevřete aplikaci Google Play .
 2. Vpravo nahoře klepněte na ikonu profilu.
 3. Klepněte na Nastavení Rodina Rodičovská kontrola.
 4. Zapněte možnost Rodičovská kontrola.
 5. Pokud rodičovskou kontrolu chcete ochránit, vytvořte PIN, který dítě nebude znát.
 6. Vyberte typ obsahu, který chcete filtrovat.
 7. Určete, jakým způsobem se bude obsah filtrovat nebo jak bude omezen přístup.

Správa účtu Google dítěte pomocí služby Family Link

Rodiče ve vaší rodinné skupině mohou používat službu Family Link ke správě některých nastavení účtu Google vašeho dítěte. Google může do účtu Google vašeho dítěte ukládat některé aktivity, a to na základě nastavení aktivity, která jste pro své dítě zvolili.

 1. Otevřete aplikaci Family Link .
 2. Klepněte na Spravovat nastavení Nastavení ochrany soukromí Nastavení údajů o účtu.
 3. Aktualizujte nastavení údajů o účtu podle pokynů uvedených na obrazovce.