aktuality

Prázdniny a spousta volného času

Pro děti školou povinné nedávno odstartovaly dva nejoblíbenější měsíce v roce. Na nějakou dobu totiž mohou hodit školní povinnosti za hlavu a místo nich se věnovat svým oblíbeným volnočasovým aktivitám. Kromě trávení času s kamarády nebo třeba sportování to ovšem často znamená i dlouhé chvíle u monitoru počítače, za kterým se kromě zábavy může skrývat i množství hrozeb.

Neodmyslitelná součást životů dnešní mladé generace v podobě online světa poskytuje na jedné straně celou řadu benefitů, na straně druhé zde ale číhá také spousta nástrah, které si mnohdy nemusíme ani uvědomovat. Snadná zneužitelnost údajů, podvodné účty, kyberšikana nebo třeba ztráta sociálního kontaktu. Rizika virtuálního světa jsou zkrátka fenoménem dnešní doby, jemuž je na internetu vystaven v podstatě každý, mladší ročníky nevyjímaje.

Z průzkumu společnosti Sazka, jehož se účastnili respondenti z řad rodičů dětí do 18 let přitom vyplynulo, že téměř polovina z nich se o to, co jejich ratolesti na počítači ve svém volnu dělají, zkrátka nezajímá. Značná část mladistvých přitom na internetu stráví i více než dvě hodiny denně. A v takové situaci určitě stojí za to mít přehled o tom, jaké online hry vaše děti hrají, jaká videa sledují nebo které stránky nejčastěji navštěvují.

Jak děti chránit

Jelikož se digitálnímu prostředí jedniček a nul dnes zkrátka nevyhneme, je na čase si položit otázku, jak své potomky během jejich brouzdání po internetu či hraní online her chránit. Jedním z oblíbených a efektivních způsobů je například možnost nastavení webových filtrů, které dětem zamezí přístup na stránky nevhodné pro osoby mladší 18 let. Stejně tak můžete zakázat přístup na weby obsahující definovaná klíčová slova nebo přímo v operačním systému počítače omezit čas, který vaše dětí v prostředí internetu denně stráví.

Klíčová je ale především komunikace a vzájemná důvěra. Udržujte s dětmi krok, mluvte s nimi a mějte o internetovém prostředí přehled i vy sami, abyste ho mohli lépe pochopit. Jako každá jiná zábava má i ta internetová totiž svá pravidla, která je vhodné dodržovat. Myslete na zdravé návyky a motivujte je ke sportu či jiným volnočasovým aktivitám. Fyzickou i duševní pohodu, která je pro jejich celkový rozvoj tolik důležitá, totiž budují právě mimo prostředí klávesnic a monitorů.