aktuality

Esport jako sílící fenomén

Procházky, fotbal, chození do kina nebo sledování seriálů – víte ale, že jedním z koníčků, kterému se můžete dokonce věnovat i profesionálně, je také esport? Jedná se o soutěžní hraní počítačových her v turnajích a ligových soutěžích. Hráči musí dodržovat přísná pravidla a mají jasně nastavený režim stejně jako profesionální hráči u tradičního sportu. Poznejte svět online her jinak!

Pod pojmem esport se skrývá organizované soutěžní hraní v jakékoliv online hře. Mezi nejčastější a nejznámější se řadí například Counter-Strike, Call of Duty nebo League of Legends. Účastnit se jich mohou jak amatérští, tak profesionální hráči. Kromě samotného hraní je však velmi populární i jeho sledování.

Esport se svými vlastnostmi blíží tradičními sportu a je společností i vědou dokonce jako sportovní aktivita taky přijímán a velmi vážně se diskutuje o tom, že se stane také součástí olympijských her.

Je esport opravdovým sportem?

Jedním z důvodu, díky kterému je jako sport často vnímán, je jeho fyzická i psychická náročnost. Aby hráči vysoký psychický i fyzický nápor vydrželi, musí být v kondici. Tomu napomáhá zdravý životní styl, pravidelné fyzické tréninky i jídelníčky. Představa profesionálního hráče jako introverta bez pohybu a jiných aktivit tedy není úplně správná. Esport není omezený věkem ani genderem, zapojit se tedy může každý, a to jak na profesionální, tak i amatérské úrovni

Profíci i amatéři

Za profi hráče se považuje ten, kdo má, stejně jako v případě klasického sportu, podepsanou smlouvu v určitém klubu nebo organizaci a dostává za to pravidelnou odměnu. Můžeme tak říci, že se mu jednoduše věnuje na plný úvazek. Amatérský hráč pravidelný příjem nemá, organizace za něj často hradí náklady spojené s jeho účastí v turnajích a poskytuje mu další výhody. Organizátoři hostují turnaje buď na online platformách, tzn. hráči mohou hrát z domu přes internet nebo off-line turnaje, kterých se účastní na pořadatelem určené lokaci a zpravidla se na ně musí kvalifikovat, vyhrát pak týmy mohou zpravidla finanční odměny. Soutěžní hraní se také neobejde bez jasně daných pravidel, které musí všichni dodržovat. A na to je třeba dbát vždy, ať už hrajete online hry profesionálně anebo amatérsky, ať už se jedná o investované peníze či čas.