aktuality

Soutěž Rozpočti si to! už hraje 200 týmů. Přihlaste se do on-line i vy!

Zodpovědné rozhodování a prevence problémového hraní, to jsou témata interaktivní soutěže, do které jsme se zapojili i s projektem Hraj s rozumem! Našim cílem je rozvinout finanční gramotnost dětí, mladistvých ale zapojit chceme i rodiče a učitele. Přestože projekt běží od října minulého roku, ještě je šance zapojit se a hrát o hodnotné ceny! Soutěž běží do 25. dubna. A nově se můžete zapojit i do minisoutěže o nejlepší plakát nebo infografiku.

Společným cílem Sazky a neziskové organizace yourchance je přimět děti k tomu, aby pochopily rozdíl mezi hrou a hazardem a naučily se finanční zodpovědnosti. Zábavnou formou si tak vyzkouší „kolik stojí život“ ve světle každodenních událostí, ale naučí se i plánovat do budoucnosti. Soutěž běží ve webové aplikaci. A protože je jedním z letošních témat zodpovědnost, bude se i několik bonusových otázek týkat právě zodpovědného hraní. Společným cílem pořadatelů je totiž přimět děti k tomu, aby se ve světě zábavy dobře zorientovaly, aby pochopily, že hazardní hry jsou určené jen pro dospělé a taky, že každá hra přináší jiná rizika.

A jak soutěž funguje?

Hra je určena pro 3–4 členné týmy dětí a učitele nebo lektora a také pro rodinné týmy. Jeden tým se tak může skládat ze spolužáků, kamarádů nebo třeba členů jedné domácnosti. Poté si týmy vytvoří rozpočet včetně jeho jednotlivých položek tak, aby byly na případné nenadálé události dobře připraveny. V průběhu hry následují tři typy úkolů – základní, kreativní a bonusové. Pokud chtějí týmy uspět, musí se věnovat všem třem typům. Více informací i možnost zapojit se do hry najdete na stránkách rozpoctisito.cz.

Problémové hraní se může rozvinout velmi rychle a důsledky mohou být opravdu vážné. A proto bychom se měli umět rozhodovat zodpovědně, a to nejen ve škole a potažmo v práci, ale i když se jedná o zábavu. A právě tomuto tématu se věnuje minisoutěž, která je určena všem studentům základních a středních škol, kteří mohou soutěžit v týmech, ale i jednotlivě.

Kreativitě se meze nekladou

Soutěžící mají za úkol vymyslet plakát nebo infografiku se sloganem či heslem, které co nejvýstižněji znázorní rizika související s hazardním hraním u teenagerů. Ať už se rozhodnou pro komiks nebo se pustí do malování či kreslení, měl by výsledný plakát co nejvíce zapůsobit právě na jejich věkové publikum. Více informací o soutěži i cenách se dozvíte zde.