aktuality

Dceřin problém málem zničil naši rodinu

Závislost na hazardu není jenom o penězích, často se dotkne také celého okolí hráče. Na vlastní kůži tento příběh zažili rodiče úřednice Mirky (29).

Rodiče Milan a Zuzana žili vždy klidným rodinným životem i se svými dětmi Mirkou a Tomášem. Zatímco Mirka měla ráda knížky a věnovala se plavání, Tomáš byl technicky nadaný. Roky běžely, děti vystudovaly, oba získali slušné zaměstnání. O to horší byl šok rodičů, když je jednou večer navštívila kolegyně Mirky, že o ni má strach. Zuzana s Milanem nemohli uvěřit svým uším, když jim její kolegyně říkala, že Mirka dostala před týdnem výpověď, protože chodila do práce pozdě a ve velmi špatném stavu. Byl z ní cítit alkohol, během pracovní doby byla unavená a dělala jednu chybu za druhou. Rodiče se vyděsili, ale celou situaci omlouvali tím, že zřejmě prošla nějakým těžkým rozchodem nebo podobnou nepříjemnou zkušeností. Přestože neměli ve zvyku svým dětem mluvit do života, vyrazili za svou dcerou na návštěvu. Dcera Mirka je často navštěvovala doma, vždy v dobré náladě, takže u ní několik měsíců nebyli a čekal je šok.

Byt byl kompletně označený exekutorskými lístky a z dokumentů na stole vyplývalo, že dcera dluží nebankovní společnosti přes milion korun. Mirka byla opilá a v děsivém psychickém stavu svěřila rodičům, že poslední dva roky tráví víkendy a nyní i všední dny a noci v kasinech a hernách. Nejdříve se ráda účastnila pokerových turnajů, ovšem později si začala krátit čas také ruletou, a nakonec přibyly i VLT a automaty. Protože se za své záliby styděla, snažila se vždy svou vášeň maskovat. Ovšem s většími finančními problémy postupně přicházely také potíže s alkoholem, a nakonec se dostala na psychické dno.

Milan se Zuzanou na nic nečekali, vzali dceru k sobě domů, vyhledali odbornou pomoc a veškeré úspory obětovali na umoření dluhů. A jak to celé skončilo? V rámci terapie se rodina začala scházet a řešit situace, které vedly k tomu, proč Mirčiny problémy zašly tak daleko. Ukázalo se například, že Mirka dlouhé roky bojovala s pocitem, že musí být ve všem skvělá, aby v porovnání s bratrem Tomášem nedělala rodičům starosti. Proto v momentě, kdy prohrála při první návštěvě kasina první velké peníze, musela za každou cenu ukázat, že se o sebe dokáže postarat za všech okolností. Během schůzek s psychologem tak vyplynulo, že Mirka nikdy ve skutečnosti neměla problém s hazardem, ale spíše s mluvením o problémech před rodiči, a případná výhra měla být pomyslným řešením, jak utajit prohřešek. Bohužel se Mirce její hraní pod psychickým tlakem vymknulo z rukou, a tím se dostala až k potížím s alkoholem a hledáním řešení v hernách a kasinech. Celá rodina tak získala velmi drahou zkušenost o tom, jak nebezpečné může být hraní, pokud jste pod vlivem alkoholu, ve stresu nebo v depresi.

Je vám to povědomé? Vyzkoušejte si test, ať zjistíte, jestli máte své hraní pod kontrolou. Našim cílem je, aby hra pro vás byla zábavou. Nastavte si své herní limity, ať víte, kolik času a peněz chcete do sázení investovat.