aktuality

Hra byla můj únik před zodpovědností

Mám rád svůj život, svou práci i rodinu. Bohužel mám jedinou slabost a tou je prokrastinace. Už od školy jsem bojoval s tím, že když dostanu úkol, mám tendenci ho odsouvat na poslední chvíli. Nejhorší bylo, když jsem měl v práci spoustu volného času a neměl nadřízeného. Začal jsem tak víc hrát online a dluhy rostly.

Vždy jsem díky štěstí a svým blízkým dokázal proplouvat studiem na střední i vysoké škole, projít svou první stáž a získat zaměstnání. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem se dostal do pozice, kde najednou nebyl žádný nadřízený, který by kontroloval, kdy a jak plním pracovní úkoly. Dříve jsem si rád zahrál nějakou hru online pro rozptýlení a pokračoval v práci. Ve chvíli, kdy jsem nebyl pod denním dohledem šéfa, jsem trávil stále více času na internetu. Doslova jsem propadnul online zábavným webům a aplikacím.

Zlom nastal ve chvíli, kdy přišel čas odevzdání mého čtvrtletního projektu a já jsem zjistil, že nic nemám. Chyběli mi podklady, celé portfolio prezentace, neměl jsem ani základní návrh plánu, jak bych chtěl postupovat. Najednou jsem si uvědomil, že utekly 3 měsíce a já jsem je věnoval v podstatě jen hraní.

Samozřejmě jsem po zásluze dostal výpověď. Sice jsem si ji zasloužil, ale mnohem horší byl ten pocit, kdy jsem musel vedení společnosti přiznat, že jsem zradil jejich důvěru. Oni věřili, že budu pracovat zodpovědně. Svědomí mě trápilo opravdu hodně a já jsem se rozhodl, že znovu už takové ponížení zažít nechci.

Začal jsem na internetu hledat způsoby, jak přestat se svou závislostí. Nejdříve jsem objevil možnost využití herních limitů. Kdybych je znal dříve, možná jsem nemusel vůbec dostat výpověď. Uvědomil jsem si, že můj problém není hraní, ale nedostatečná kontrola nad časem, který chci u této zábavy strávit.

Nechtěl jsem ovšem nechat nic náhodě, a tak jsem pro jistotu využil i kontakt na centrum pomoci, kde jsem získal skvělého psychologa, který se o závislosti zajímá. Když jsme podrobně probrali moje problémy, vyplynulo z toho, že vlastně netrpím žádnou herní závislostí, ale online zábava mi přinášela pouze únik od zodpovědnosti, kterou jsem do té doby nezažil a podvědomě se jí bál.

S jistotou mohu říct, že mě celá tato situace velmi posílila. Zjistil jsem, že můžu hrát klidně dále, stačí si jenom určit předem čas a priority, takže jsem se nemusel ani vzdát svých zálib. Důležité pro mě bylo zjištění, že prokrastinací a hledáním zábavy se snažím vytlačit jiné problémy, a proto když mám nyní zvýšenou potřebu sedět a hrát nebo sázet, je čas otevřít oči a postavit se čelem tomu, co mě skutečně trápí.

Je vám to povědomé? Vyzkoušejte si test, ať zjistíte, jestli máte své hraní pod kontrolou na www.hrajsrozumem.cz/test. Našim cílem je, aby hra pro vás byla zábavou. Nastavte si své herní limity, ať víte, kolik času a peněz chcete do sázení investovat.