aktuality

POKER: Pevné nervy jako součást strategie

Full house, royal flush nebo straight – pojmy, které zná téměř každý, kdo se s pokerem setkal. Existuje více než 1000 variant, mezi nejznámější patří Texas Hold’em a Omaha. Mnoho lidí považuje poker za sport a odměny dosahují částek na úrovni vrcholových fotbalových nebo golfových hráčů. Jaká jsou pravidla, můžeme věřit na pravděpodobnost a v čem se nám může blafování vymstít? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Původ pokeru není jasný a je zahalen tajemstvím. Podle některých zdrojů pochází z Číny, jiní zase tvrdí, že se zrodil v Persii. S jistotou lze ale říct, že se v Evropě objevil až v 16. století, a to ve Španělsku. Podstatou hry zvané primero bylo blafování v podobě vysokých sázek na špatné karty. Dnes oblíbená karetní hra se pak postupně dostávala do Francie, kde se ji přezdívalo poque. A odtud se dostala o století později do Ameriky známá pod pojmem poker.

Bez pravidel se neobejdete

Základní pravidla jsou stejná pro všechny druhy. Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoliv variantu, budete mít vždy alespoň základní přehled. Poker se hraje s balíčkem žolíkových karet bez žolíků, tedy od každé barvy s kartami třinácti různých hodnot. Kromě karet je potřeba disponovat žetony, kterými sázíte. Hra je pro nejméně 2 a nejvíce 14 hráčů.

Nejdůležitější pozicí je dealer neboli rozdávající. Toto místo se po každé hře posouvá o jednoho hráče. Pro přehlednost je označeno velkou kulatou značkou s nápisem. Před začátkem se zamíchají karty a hráči posílají do hry povinné sázky, říká se jim malý a velký blind. Ty dávají do potu, společného banku. Ten, který je na řadě má následující možnosti: check (stání), call (hlášení neboli dorovnání), raise (zvýšení), fold (složení).

Kolo končí ve chvíli, kdy jsou všechny sázky dorovnány nebo zůstal jeden hráč, jehož sázku nikdo nevyrovnal. Neméně důležitou součástí je i blafování. Nevyhrává totiž ten, jehož kombinace může být tou nejlepší, ale ten, který má pevné nervy. Pot získá hráč, který vydrží nejdéle a má nejlepší kombinaci. Pakliže budou mít dva poslední karty vyrovnané, bank se dělí rovným dílem.

Karetní kombinace jsou společné pro většinu druhů pokeru. Stupňovány jsou podle pravděpodobnosti, s jakou je možné je získat. Mezi nejsilnější řadíme například Royal Flush (královská postupka), Straight flush (čistá postupka), Four of a kind (čtveřice stejné hodnoty), Full house (plný dům) nebo Flush (barva).

Strategie je založena na matematice a na neúplných informacích. Existují různé styly hry a je bezpočet různých principů, které můžete ve hře využít. Také byste se měli ujistit, že rozhodnete-li se blafovat, bude to dávat smysl. Vždy je totiž důležité pochopit soupeře. Čím více jich budete mít, tím je vyšší pravděpodobnost, že budou mít silné karty. Matematika tak může štěstí napomoci, ale ne ho zaručit. Více informací o pravděpodobnosti se dozvíte například zde.

Oblíbená internetová hra

Stejně jako jiné druhy her i poker se stal důležitou součástí on-line světa. Jeho rizikovost je sice vysoká, ale měli byste brát v potaz, že nejen samotná rizikovost her bude rozhodujícím faktorem. Vždy záleží na situaci, psychickém stavu i sklonu k riskování. Navíc je on-line svět plný rychlých a nerozvážných rozhodnutí, kterých můžeme litovat, jsme-li k nim nakloněni. Dejte si proto pozor a nastavte si své herní limity, které zajistí, že hra zůstane zábavou.

Ve hře je nezbytné si uvědomit, že ačkoliv existuje nespočet matematických funkcí, jak si štěstí na svou stranu přiklonit, jsou období, která jsou ztrátová. I těm nejlepším hráčům se nemusí dařit vždy. A proto by vašim cílem mělo být zahrát co nejlépe a pro zábavu. Nespoléhejte se proto na karty jako možnost dalšího výdělku. Zdroj: nabertekurz.cz, pokerstars.cz