aktuality

Máte trápení? Nebojte se o něm mluvit

Myslete na to, v čem jste dobří, co umíte a co vás těší. Nepochybujte o sobě a dbejte na duševní očistu, pomůže vám více než si možná myslíte.

Život nám přináší nekonečnou řadu situací, kdy jsme a budeme pod tlakem, ve stresu, cítíme se sami nebo z různých příčin zažíváme rozmanité negativní emoce. Někdy se jedná jen o situační a krátkodobé události, jindy pak o situace komplexní a složité, které si žádají delší čas k zotavení a někdy odbornou pomoc.

Hraní a sázení se může jevit jako ideální parťák při útěku od reality a možná i cesta, jak získat peníze, které mohou chybět v rodinném rozpočtu. Ovšem problém se nadměrným hraním nevyřeší. Po krátkodobé úlevě se tak mohou trable ještě znásobit na zcela jinou a nečekanou úroveň.

Mějte se rádi

Pracujte se sebereflexí. Ptejte se sami sebe, zda jste s těmi správnými lidmi a tam, kde skutečně chcete být. Zda děláte to, co vás těší a přináší očekávané výsledky. V zápalu hry může být snadné zapomenout na všechny tyto aspekty. Pokud se vám někdy stává, že jste po nebo i během hraní vyčerpaní, nebo se necítíte dobře, zkuste si položit následující otázky:

• Vyhovuje mi být tam, kde jsem – této místnosti, v tomto čase?

• Chce mi tělo něco naznačit? Jedl jsem? Vím, kolik jsem toho dnes vypil?

• Nepálí mě už oči? Je v tuto chvíli něco, co mě bolí?

• Mám dost energie? Nemám si odpočinout?

a také…

• Kdy jsem byl/a naposledy v kontaktu s někým, kdo se nevěnuje hraní/sázení?

• Kde jsou v současné době moji blízcí?

• Vědí, kde jsem já?

• Jak dlouho tady chci zůstat?

• Můžu s někým mluvit?

Nezapomínejte obzvlášť v této těžké době sami na sebe a když se necítíte dobře, oslovte svou rodinu nebo přátele. Jsou tady od toho, aby nám pomáhali zvládat těžké, ale i každodenní starosti. Snažte se myslet na to, abyste svůj život měli ve svých rukou a neupínali se v těžkých chvílích k jakýmkoliv závislostem. Zábava je fajn jen do toho okamžiku, kdy přináší radost a odpočinek. Ne v případě, kdy nám nahrazuje běžný život, okrádá nás o čas a třeba i narušuje finanční stabilitu.

Co nám může pomoci?

Necítíte-li se dobře a dopadá na vás současná situace čím dál víc, zkuste se zaměřit na svůj režim a vytvořit si harmonogram, při kterém nezapomínejte na pravidelný pohyb. Ne nadarmo se totiž říká – „ve zdravém těle zdravý duch“. Pro psychickou pohodu je nezbytný kontakt s přáteli nebo rodinou, byť virtuální. Sdílení a povídání si s blízkými nám pomůže cítit se zase o něco lépe.

Důležitý je i čas pro sebe a odreagování se. Jestliže máte pocit, že se i přesto necítíte dobře a upínáte se k zábavě stále častěji, můžete si nastavit tzv. herní limity. Vybrat můžete až ze sedmi různých variant, omezíte jimi finance i čas trávený hrou. Více informací se dozvíte zde. Pokud byste se rádi zaměřili na komplexní změnu svých návyků a třeba i životního stylu, můžete se anonymně obrátit na odborníky ze společnosti nabertekurz.cz.