aktuality

Umírněnost aneb všeho s mírou

Asi znáte ten pocit, když se do něčeho ponoříte tak moc, že nedokážete přestat. Koníčky nás odreagují od běžného dne nebo mohou být prostředkem, jak si realizovat svůj sen – například vyhrát maraton, i když nejsme profesionální sportovci, nebo dobít starověké město v počítačové hře, i když nejsme Caesar. Mají velký vliv na naše pozitivní myšlení, jsou poháněcím motorem, který dává běžným dnům zase o něco větší smysl. Změna ale nastává tehdy, ponoříme-li se do extrému. Ne nadarmo se totiž říká, že všeho moc škodí.

Extrém je problém

Ať už se jedná o dodržování diet v rámci zdravého stravování, sportovních tréninků nebo třeba hraní her, vždy je třeba mít na paměti, že nic extrémního štěstí nepřinese. Právě naopak, z koníčku, který měl sloužit k našemu potěšení, se stane problém, který může, i když třeba výjimečně, způsobit finanční i sociální problémy. Zvrat v životě totiž neovlivní zábava samotná, ale naše vůle. Přestože mohou mít některé koníčky k nebezpečí nakročené více než jiné, rozhodnutí v závěru závisí na každém z nás.

Umírněnost je tu pak proto, aby se nejen nám, ale i s námi lépe žilo. Abychom mohli být tím, čím jsme skutečně původně měli být –radostnými osobnostmi, kterým má koníček přinést odreagování od práce a mnohdy stereotypních dnů. Na to, kolik naběhaných kilometrů, času nebo financí je mnoho, neexistuje jednoznačná odpověď. Každý z nás je jiný, máme jinou osobnost, vůli, jiné finanční i sociální zázemí a nacházíme se v rozdílných životních fázích.

Vědět, kdy je dost – jak to ale odhadnout?

Zaměřte se na dva aspekty – čas a finance. Kolik máte volného času? Pakliže máte rodinu, budete ho mít méně než student vysoké školy. Důležité je si uvědomit, kolik času můžeme koníčku denně/týdně obětovat. Druhým aspektem jsou finance, i ty umí zamávat se životem, a proto doporučujeme vědět, kolik můžeme za zábavu měsíčně utratit. Sestavte si rozpočet a nestane se vám, že například za hraní utratíte více, než byste si přáli.

S plánováním a dodržováním pravidel během hraní u Sazky mohou pomoci herní limity. V sekci Můj účet si můžete vybírat až ze sedmi různých limitů. Jaké jsou možnosti a jak si limity správně nastavíte, se dozvíte v záložce Herní limity.