aktuality

Přináší hry pouze štěstí?

Každá hra je jiná, stejně jako lidé, a i proto na nás budou různé typy her působit odlišným způsobem. Ale to, že nám hraní ne vždy přinese pouze štěstí, záleží na více faktorech, než si myslíme. Máme špatnou náladu, životní krizi nebo se nudíme? I tyto situace se promítnou do hry a společně s rizikovostí her mohou zapříčinit, že se můžeme dostat do problému.

Stejně jako rodina, práce nebo kamarádské vztahy jsou ovlivněny našim psychickým stavem, i hra závisí na tom, jak se cítíme. Radost, smutek nebo zlost snáší každý jinak, máme jiné vlastnosti, vyrůstali jsme v jiném prostředí a jsme obklopeni různými lidmi. Naše emoce i vlastnosti jsou v tomto směru mocným pánem a v kombinaci s rizikovostí her mohou občas i pěkně zavařit.

Rizikovost jednotlivých her je odlišná a každá hra má své specifické vlastnosti, stejně jako lidé. Ale na druhou stranu existují napříč různými druhy her i obecné charakteristiky, podle kterých dokážeme určit, jak na nás hra působí. V roce 2014 byla v České republice provedena analýza rizikového potenciálu hazardních her podle následujících kritérií:

  1. Čím kratší je přestávka mezi sázkami, tím vyšší je naše vzrušení a chuť pokračovat v hraní.
  2. Pokud je vyplácení výher rychlejší, motivuje nás to více sázet.
  3. Čím je jackpot vyšší, tím je pro nás atraktivnější.
  4. Pokud můžeme v hraní pokračovat téměř bez přestávky, více budeme chtít hrát.
  5. Pokud roste pravděpodobnost, že vyhrajeme, zvyšuje se i naše očekávání a hra je pro nás lákavější.
  6. Je-li naše oblíbená hra dostupná on-line nebo se nachází blízko našeho bydliště, bude nás více pokoušet.
  7. Můžeme-li se účastnit více her najednou a sázet v jedné hře i víckrát, může nás to přimět více sázet.
  8. Barvy, zvuk a další efekty, které na nás při hraní působí, posílí vnímání a tím i chtíč ve hře pokračovat.
  9. Čím tenčí je hranice mezi prohrou a výhrou, tím více budeme hru pokoušet.

A jaký je výsledek? Podívejte se na RISK LEVEL jednotlivých typů her. Ale nezapomínejte, vždy se jedná o kombinaci více faktorů, které mohou hru ovlivnit. A proto buďte pozorní a myslete na to, aby vám hra přinášela především radost.