aktuality

Předsevzetí do nového roku? Být zodpovědný a hrát s rozumem

Alespoň jedno předsevzetí si dá za život snad opravdu každý. Vstup do nového roku totiž symbolicky otevírá bránu k novým výzvám a k myšlenkám, co bychom chtěli do budoucna změnit. A proto přinášíme i jednu radu pro vás: Buďte zodpovědní a myslete na to, aby hra vždy přinášela potěšení, zábavu a nezpůsobovala zbytečné komplikace.

Chodit do fitka, naučit se cizí jazyk nebo se méně věnovat hrám a více rodině – předsevzetí se meze nekladou, ovšem dodržet je, to už bývá oříšek. Jak tedy docílit toho, abyste se zlozvyku co nejdříve zbavili? Na to bohužel neexistuje jednoznačná odpověď.

Přestože americký lékař Maxwell Maltz tvrdil, že lidem stačí 21 dnů na to, aby si na nový návyk zvykli, není to úplně pravda. Teorie doktora Maltze byla podložena výzkumem, kdy si lidé na nové životní změny, například amputaci nohy, zvykli do 21 dnů. Ovšem opomíjel fakt, že se jedná o zcela odlišné typy životních zkušeností. Nejcitovanější studie z roku 2009 pak hovoří až o 66 dech, během kterých se z předsevzetí stane už zvyk.

Když pevná vůle nestačí

Doba potřebná k dosažení nových návyků se jednoduše u různých typů lidí liší a v některých případech to může trvat déle. Jednadvaceti a třicetidenní výzvy jsou sice populární, ale je vysoce nepravděpodobné, že by nám pomohly utvořit mnoho druhů stálých návyků. Nakonec se to povést může a každý den, který strávíte ve svém zdravějším a spokojenějším těle se počítá.

Máme pro vás řešení

Člověk se ve hře snadno ztratí, stejně jako při sledování sociálních sítích na mobilním telefonu nebo oblíbeného seriálu. Čas plyne a my se divíme, kolik času zbytečně ztrácíme. Pokud víte, že vás trápí, jak moc času nebo financí na zábavním portálu tratíte, zkuste si nastavit herní limity. Ty vám zajistí, že ani chvilková touha hrát déle nebo vsadit více vám předsevzetí nezatratí.